Taková voda je jako jed. Češi to nevědí a pijí ji v hojném množství.

Horko je velmi nebezpečné pro zdraví a dokonce i pro život. Je velmi důležité pamatovat na nutnost udržovat vodní rovnováhu a vyhýbat se pobytu na přímém slunci. Při tak vysokých teplotách je však důležité pamatovat na nutnost vědomého udržování vodní rovnováhy. Protože ne všechna voda je pro nás prospěšná.

  • Vysoké teploty zvyšují riziko migrace mikroplastů z lahví do vody, zejména pokud jsou vystaveny slunečnímu záření.
  • Mikroplasty pronikají do organismu, mohou narušit hormonální rovnováhu a oslabit imunitu.
  • Bezpečnější alternativou jsou skleněné, kovové nebo filtrované láhve.
  • Odmítnutí plastů snižuje riziko dlouhodobých zdravotních následků, a to i u dětí.
  • Taková voda je jako jed. Češi to nevědí a pijí ji v hojném množství.
  • Plasty jsou nebezpečné. Češi pijí takovou vodu v obrovských množstvích.

Rychle se blížící vysoké teploty s sebou přinášejí řadu nebezpečí . Ačkoli v České republice jsou nyní spíše jarní teploty, obyvatelé například letos již čelili 30stupňovým vedrům. Kromě silných bouří může vedro představovat ohrožení zdraví a dokonce i života člověka.

V horkém počasí je důležité pamatovat na nutnost udržovat vodní rovnováhu v těle a vyhýbat se přímému slunci. Expert na potravinářské technologie jednou na TikToku připomněl, že je třeba se vyhnout jednomu druhu vody . Jakému?

Této vodě se vyhýbejte. Může vám vážně ublížit.

Během roku nezapomeňte doplňovat tekutiny, nejlépe pitím vody. Konzumujeme ji ve velkém množství a mimo domov to obvykle děláme z plastových lahví. Je třeba si uvědomit, že plast je velmi nebezpečný pro zdraví a toxický , navíc se nerozkládá, ale rozpadá se na mikro- a nanoplasty . Je nebezpečné nechávat plastovou láhev s vodou na slunci. I když je venku zima, láhev umístěná na přímém slunci a na teplém místě představuje nebezpečí . Proč?

Když je plastová láhev vystavena vysokým teplotám, mikroplasty se dostávají do pitné vody. Poté spolu s pitnou vodou přijímáme toxický plast. Je tak malý, že je schopen proniknout do našich orgánů, procházet střevními tkáněmi a usazovat se v různých částech těla . To může narušit například naši hormonální rovnováhu a poškodit náš imunitní systém.

Co dělat, když nemůžete pít z plastu? Co je lepší?

Nebojte se – plastové láhve byste měli vyhýbat, ale pít z nich můžete, pokud je ochráníte před slunečním zářením. Vždy si také můžete pořídit skleněné nebo kovové láhve, které jsou bezpečnější pro lidské zdraví a životní prostředí.

Rovněž stojí za to filtrovat vodu, i když je zakoupena v obchodě v plastové láhvi. Filtrační láhev může pomoci zbavit se alespoň části mikroplastů. Je třeba si uvědomit, že mikroplasty jsou bohužel již přítomny v lidském organismu a mohou dokonce pronikat přes placentu k plodu v děloze. V důsledku toho se děti rodí již znečištěné toxickým plastem. To však neznamená, že by se plastu mělo vyhýbat – čím více, tím hůře.

Plast, zejména při působení tepla, uvolňuje toxické sloučeniny a mikroplasty, které se mohou dostat do vody a potravin. Po požití se dostávají do organismu, pronikají do tkání a ukládají se v orgánech. Mohou narušit hormonální rovnováhu, oslabit imunitní systém a ovlivnit vývoj plodu. Mikroplasty byly nalezeny dokonce u novorozenců, což ukazuje na jejich závažný a dlouhodobý vliv na zdraví.

Taková voda je jako jed. Češi to nevědí a pijí ji v hojném množství.

Z jaké láhve je nejlepší pít? Pokud vám záleží na životním prostředí a vašem zdraví, nevybírejte plast.

Typ láhve Výhody Nevýhody

Plast – Lehký a levný

– Snadno dostupný – Uvolňuje mikroplasty (zejména na slunci)

– Toxické sloučeniny

– Škodlivý pro životní prostředí

Sklo – Chemicky neutrální

– Neuvolňuje škodlivé látky

– Lze opakovaně umýt – Těžší

– Křehký, snadno se rozbije

Kov – Odolný a opakovaně použitelný

– Dobře izoluje teplotu

– Bezpečný pro zdraví – Může změnit chuť vody (zejména levné modely)

– Těžší než plast

Skleněné a kovové láhve jsou zdravější a bezpečnější alternativou k plastu, zejména v horkém počasí.

Přejít nahoru