Banány patří mezi nejkonzumovanější ovoce na světě, ale mají také nejkratší dobu skladovatelnosti po sklizni. Po několika dnech se na jejich žluté slupce začnou objevovat černé skvrny – symbol přirozeného procesu zrání, kvůli kterému je často předčasně vyhazujeme.
Obvykle to trvá několik dní, ale v závislosti na podmínkách může jejich změkčení trvat i několik hodin. Dnes vám dáme jednoduchý tip, který vám pomůže prodloužit životnost kuchyňského předmětu, který používáte každý den.
Tajemství, jak prodloužit trvanlivost banánů
Metoda, při které stopku banánu obalíme kuchyňským předmětem, který se obvykle používá k uchovávání potravin nebo zakrytí plechů: hliníkovou fólií. Tento jednoduchý trik může hrát klíčovou roli při uchování ovoce. Zakrytím horní části banánů snižujete uvolňování a šíření ethylenového plynu – sloučeniny produkované samotnými banány, která urychluje jejich zrání.
Obalení stonku banánu bariérou, například hliníkovou fólií, omezuje množství plynu uvolňovaného do zbytku trsu a pomáhá mu déle si zachovat svou charakteristickou žlutou barvu. Ačkoli tato metoda zcela nezabrání zrání, může tento proces dostatečně zpomalit, aby se čerstvost produktu zachovala o tři až pět dní déle.
Pro dosažení nejlepších výsledků se kromě použití hliníkové fólie doporučuje banány skladovat na chladném, suchém místě, mimo dosah zdrojů tepla a jiných druhů ovoce, které také uvolňují ethylen, například jablek nebo avokáda. Pokud chcete zachovat jejich vzhled, nedoporučuje se je skladovat v chladničce, protože chlad může způsobit ztmavnutí slupky, aniž by zabránil vnitřnímu zrání.
Proč banány rychle zrají?
Ovoce obsahuje hormon ethylen , který je zodpovědný za urychlení procesu zrání. Zatímco některé druhy jsou známé jako neklimakterické , které přestávají produkovat ethylen po odříznutí od rostliny nebo stromu, jiné ho produkují i po odříznutí a jsou klasifikovány jako klimakterické, do které patří i banány.
Tato vlastnost banánů dokonce urychluje zrání jiných sousedních druhů ovoce. Kontakt způsobuje rozklad kyselin, které změkčují dužinu a ničí pigmenty chlorofylu, což ovlivňuje její barvu, měkkost a sladkost.