Piju čaj s touto přísadou. Reguluje hladinu cukru a snižuje hladinu cholesterolu

Stále častěji pijeme nejen čaje, ale také nálevy z bylin a koření, které se dříve používaly pouze jako přísada do jídel a pečiva. Stojí za to najít užitečné využití pokladům ve vaší kuchyňské skříňce, zejména pokud je skladujete v otevřených, pouze do fólie zabalených sáčcích z obchodu. Nálev z hřebíčku pomáhá nejen při infekcích, ale i jako každodenní prevence.

Hřebíček se již mnoho let používá v přírodní medicíně, především díky svým analgetickým a antibakteriálním účinkům . Obsažené éterické oleje, jako je eugenol, pomáhají bojovat proti bolestem hlavy, zubům a také infekcím horních cest dýchacích. Stimulují činnost žaludečních šťáv a podporují trávicí procesy.

Piju čaj s touto přísadou. Reguluje hladinu cukru a snižuje hladinu cholesterolu

Jak je hřebíček užitečný pro diabetiky?

Informace o vlastnostech hřebíčku byly získány na základě výzkumů prováděných na zvířatech. Vědci stále zkoumají, jak eugenol, hlavní éterický olej obsažený v hřebíčku , ovlivňuje lidské zdraví. Dosavadní výzkumy však ukazují, že sloučeniny obsažené v hřebíčku mohou stimulovat buňky k produkci většího množství inzulínu , který je zodpovědný za transport glukózy.

Sloučeniny obsažené v tomto koření omezují aktivitu enzymu, který štěpí složité sacharidy na glukózu. To pomáhá zpomalit trávení a vstřebávání glukózy, čímž se snižuje postprandiální glykémie. Kromě toho hřebíček zlepšuje citlivost buněk na inzulín.

Vliv koření na hladinu LDL cholesterolu

Hřebíček v každodenní prevenci může také pomoci snížit riziko kardiovaskulárních onemocnění. To je důležitá informace pro lidi trpící vysokou hladinou LDL cholesterolu, který je nejčastější příčinou hypertenze.

Studie na zvířatech ukazují, že hřebíček může snižovat hladinu triglyceridů v krvi, která je spojena se zvýšenou hladinou LDL cholesterinu. Kromě toho zvyšují podíl „dobrého“ HDL cholesterinu a pomáhají odstraňovat „špatný“ cholesterol.

Dávkování a omezení

Hřebíček není nutné jíst celý – i když to není škodlivé, stačí ho rozžvýkat nebo vypít jako čaj. Dietologové doporučují dávku 2 hřebíčky denně nebo 1 šálek čaje připraveného z 1 čajové lžičky koření. K přípravě čaje lze použít celé nebo mleté hřebíčky.

Stačí je zalít vroucí vodou a nechat pod pokličkou asi 10 minut. Poté nálev přeceďte a pijte po 100 ml až 3krát denně.

Nálev z hřebíčku se nedoporučuje těhotným ženám a kojícím matkám. Opatrnost by měli zachovat také lidé s poruchami srážlivosti krve, hypertenzí a hypoglykémií. Při nadměrném užívání může koření interagovat s léky na hypertenzi nebo vyvolat jiné nežádoucí kardiovaskulární účinky. U některých lidí může nálev vyvolat alergickou reakci. Pokud se tedy rozhodnete změnit svůj jídelníček, začněte s malou zkušební dávkou a sledujte, jak na vás působí.

Piju čaj s touto přísadou. Reguluje hladinu cukru a snižuje hladinu cholesterolu

Hřebíčková voda v kosmetice

Po vychladnutí lze výluh z hřebíčku použít k omývání pokožky obličeje. Antibakteriální vlastnosti koření znamenají, že tato směs důkladně čistí póry a antioxidanty zpomalují proces stárnutí buněk . Hřebíčková voda může pomoci zmírnit první vrásky, ale je třeba vědět, že výsledky mohou být u každého člověka různé – více či méně viditelné.

Obsah na našem webu má informativní a vzdělávací charakter a nenahrazuje lékařskou konzultaci. Před přijetím rozhodnutí týkajících se zdraví se poraďte s odborníkem.

Přejít nahoru