Dá se říci, že v české kuchyni dominuje vepřové a drůbeží maso. Proto stojí za to věnovat pozornost menšinám. Mezi nimi se skrývají skutečné perly.
„Ryby, drůbež a telecí maso…“
Každý rok sníme desítky kilogramů vepřového masa a o něco méně – ale stále se jedná o dvouciferná čísla – drůbežího masa, přičemž zvláštní pozornost věnujeme kuřatům. Nemáme o nich však nejlepší mínění, zejména o těch posledních.
Ačkoli se producenti masa brání proti těmto obviněním, kuřata, zejména velká, chovaná v průmyslovém měřítku, jsou stále považována za napěchovaná antibiotiky a hormony.
Mezitím máme k dispozici méně typické druhy masa – jiné druhy drůbeže, hovězí a telecí maso. Podívejme se na to poslední. Průměrný Polák sní méně než kilogram masa ročně, ačkoli se jedná o jeden z nejzajímavějších druhů masa dostupných na trhu. Jde jak o chuť, tak o dietu.
Zdravé a chutné telecí maso
Telecí maso, jak název napovídá, je maso mladých telat. Jeho produkce je přímo spojena s produkcí mléka – nutnost chovu krav vede k „nadprodukci“ býčků . Ti se okamžitě zpracovávají na telecí maso.
Proto je toto maso mladé, velmi jemné a libové. Je tak jemné, že ho lze považovat za delikatesu – odtud pochází rčení „ryby, drůbež a telecí maso milují pouze bílá vína“. Hodí se pro širokou škálu kulinářských použití. Lze ho dusit, smažit nebo zapékat. Mnoho normativních aktů to jasně potvrzuje.
Jídla z telecího masa
V mnoha místech po celém světě je telecí maso velmi oblíbené . Proto máme mnoho neobvyklých a známých jídel, ze kterých můžeme čerpat inspiraci. Dokonce jsme z jednoho z nich okopírovali nejtradičnější večeři.
Mluvíme samozřejmě o vepřových kotletách, které v variantě s telecím masem představují tradiční vídeňský řízek, tenko naklepaný a opečený do křupava na rozpuštěném másle. Italové naopak připravují telecí kotlety zabalené v parmské šunce a smažené na oleji s lístky šalvěje. Můžete se jimi tedy inspirovat při přípravě klasických eskalopků.