Co se stane s vaším krevním tlakem, pokud budete jíst banány každý den?

Podle nedávné studie obsahuje průměrný banán asi 358 miligramů draslíku.

Podle údajů Ministerstva zemědělství, rybolovu a výživy (MAPA) zůstává spotřeba banánů jednou z nejvyšších v odvětví čerstvého ovoce: na obyvatele se spotřebuje 12 až 14 kilogramů ročně . Většina z nich se dováží, hlavně z latinskoamerických zemí, jako je Ekvádor, Kolumbie a Kostarika. Toto ovoce se vyznačuje dostupnou cenou, celoroční dostupností a nutriční hodnotou – faktory, které vysvětlují jeho stálou přítomnost v domácnostech a v restauračním sektoru.

Co se stane s vaším krevním tlakem, pokud budete jíst banány každý den?

Kromě své role ve stravě, nedávné vědecké studie ukazují, že banány mohou přispívat k zdraví kardiovaskulárního systému, zejména ke kontrole krevního tlaku. Článek publikovaný v americkém časopise Renal Physiology potvrzuje, že zvýšení příjmu draslíku , který je obsažen v potravinách, jako jsou banány, spolu se snížením příjmu sodíku může pomoci snížit hypertenzi .

Sodík, který je obsažen v mnoha zpracovaných potravinách, je spojován se zvýšením krevního tlaku, zatímco draslík působí opačně. Totéž uvedl i doktor Daniel Jones, čestný profesor Univerzity v Mississippi. Kromě toho mají příznivý vliv na kontrolu krevního tlaku i další potraviny bohaté na draslík, jako je avokádo a brokolice.

Kdo by měl konzumovat více potravin s vysokým obsahem draslíku?

Studie také odhalila rozdíly v regulaci krevního tlaku mezi muži a ženami. Vedoucí dietolog na UCLA vysvětlil, že „biologické pohlaví a věk mohou určovat, jak náš organismus reaguje na sůl a draslík, což otevírá cestu k personalizovanějším přístupům k prevenci hypertenze“. Například u žen v premenopauze je reakce na vysoký příjem sodíku často slabší než u mužů stejného věku. Po 60 letech však riziko a výskyt hypertenze u žen převyšují riziko a výskyt u mužů.

Tento efekt lze tedy neutralizovat konzumací banánů. Časopis zejména uvádí, že pro dosažení pozitivního výsledku je nutné doplňovat stravu různými zdroji draslíku , protože středně velký banán obsahuje asi 358 miligramů draslíku, což odpovídá 9 % doporučené denní dávky . „Banány jsou dobrým zdrojem draslíku, ale jejich konzumace sama o sobě nedokáže pokrýt vaši denní potřebu.“

Co se stane s vaším krevním tlakem, pokud budete jíst banány každý den?

Pro ty, kteří chtějí zpestřit příjem draslíku nebo se nechtějí spoléhat výhradně na banány, existují jiné alternativy. Mezi nimi průměrný brambor se slupkou poskytuje 925 miligramů draslíku, půl sklenice sušených meruněk – 378 miligramů , sklenice vařené čočky – 366 miligramů , sklenice dýně – 296 miligramů a čtvrt sklenice rozinek – 307 miligramů.

Nesmíme však zapomínat na obrovský přínos, který může výše zmíněné ovoce samo o sobě přinést. Podle Ansariho obsahují banány také další živiny, jako je vitamín C , antioxidanty a vláknina , které podporují zdraví střev a celkovou pohodu. Kromě toho obsahuje průměrný banán 22 gramů sacharidů a 3 gramy vlákniny, což představuje asi 12 % doporučené denní dávky. Je však důležité nepřekračovat doporučenou denní dávku draslíku, protože jeho nadbytek může způsobit hyperkalémii – stav, při kterém se zvyšuje hladina draslíku v krvi a který může být škodlivý pro zdraví.

Přejít nahoru